top of page
Zdjęcie autoraSylvia

Vyplatí se zpívat anglicky?



Vyplatí se zpívat anglicky?

Vyplatí se zpívat anglicky nebo ve svém rodném jazyce? To je otázka, která vyvolává strach a paniku u mnoha umělců žijících v neanglicky mluvících zemích a to nejen těch, kteří jsou na začátku své hudební kariéry. Někteří lidé léta jako mantru opakují, že umělec by měl zpívat pouze ve svém rodném jazyce, aby mu ve své zemi rozuměli a tady přichází lavina dalších absurdních argumentů...



A co když umělec chce být slyšen a chápán nejen ve své zemi ale po celém světě? Angličtina je mezinárodní jazyk a dokonce i děti z neanglicky mluvících zemí se ji učí od školky. Anglicky dnes mluví více než miliarda lidí na světě. V době rozkvětu hudebních streamovacích služeb, kdy k nim má přístup každý na světě, se vyplatí mít skladbu v angličtině, protože má větší šanci oslovit posluchače z celého světa.



Umělcům se často říká, že pokud nebudou zpívat ve svém rodném jazyce, nikdy se neobjeví v rádiu nebo televizi. A to není pravda. Dobrá píseň, talentovaný a charismatický umělec nebo kapela, dobrý anglický text a profesionálně natočený videoklip jsou klíčem k úspěchu a šancí na kariérní rozvoj, pokud je samozřejmě dobře naplánovaný a umělci jsou na to připraveni a co je důležité, mít veškeré produkční zázemí.



Nebýt skvělých manažerů, producentů a specialistů v branži, kteří dobře věděli, že mezinárodní kariéru jejich svěřenců zajistí anglicky zpívaný repertoár, svět by nikdy neslyšel o švédské kapele Abba, která je považována za druhý nejoblíbenější švédský „export“, hned po výrobci osobních vozů Volvo.



Kdyby v roce 1986 švédská kapela Europe nezpívala anglicky „The Final Countdown“, svět by nejslavnější glammetalový hit neznal. Finská kapela The Rasmus tvořila od začátku v angličtině. Kdyby zpívali finsky, nevznikla by píseň „In the Shadows“, která jim v roce 2003 přinesla celosvětovou slávu.



A kdo by neslyšel o švédském duu Roxette? Jejich anglicky psané hity „It Must Have Been Love“ a „Listen to Your Heart“ byly v letech 1990 až 2005 přehrány celkem 8 milionůkrát na rozhlasových stanicích jen ve Spojených státech. Slyšel by o nich někdo mimo Skandinávii, kdyby zpívali ve svém vlastním jazyce?



Od 80. let 20. století také německý hudební trh propaguje anglicky psané hity, které jsou známé po celém světě. Počínaje pop/disco/tanečními hvězdami jako Modern Talking s hitem „You're My Heart, You're My Soul“, charismatickou Sandrou a její písní „Maria Magdalena“, Alphaville a také jejich velkým hitem „Big in Japan“ , Scooter s jeho "Hyper Hyper", nebo romantický Sasha s "If you believe".



Svět fanoušků silnější hudby by nikdy neslyšel německé kapely, nebýt jejich anglického repertoáru. Accept, Helloweeen, Avantasia, Blind Guardian, Rage, Sodom, Kreator a desítky dalších metalových kapel, které dodnes koncertují po celém světě. Osobně si nedovedu představit svět hudby bez německé kapely Scorpions, která hraje od roku 1965. "Still Loving You" - jedna z nejkrásnějších balad všech dob s charismatickým hlasem Klause Meineho by nedobyla svět, kdyby byla nahrána v rodném jazyce kapely.



Trochu jiná generace zná naprosto dobře z rádií, klubů nebo YouTube – Milky Chance. Oni také pochází z Německa. Píseň „Stolen Dance“ proslavila elektro-folkové duo v roce 2013 po celém světě. Doposud bylo hudební video na YouTube zhlédnuto více než 846 milionůkrát.



Z polských umělců vystupujících s repertoárem v angličtině zatím ve světě zaznamenali úspěch Basia Trzetrzelewska a metalové kapely: Vader, Behemoth a Decapitated.



Repertoár v anglické jazykové verzi otevírá umělcům cestu ke koncertování po celém světě. Znalost angličtiny usnadňuje komunikaci v oboru, zvyšuje šanci na mezinárodní spolupráci a rozvoj a usnadňuje tak kontakty s fanoušky.



Je jen málo interpretů, kteří udělali světovou kariéru zpěvem ve svém rodném jazyce. Mezi ty šťastlivce patří německá kapela Rammstein. Každý koncert kapely je skvělá show s mega produkcí.


Eros Ramazotti také udělal světovou kariéru zpěvem v italštině. Nahrál duety s Tinou Turner a Cher. Vystupuje po celém světě dodnes.


Střední a východní Evropa pamatuje rok 2001 a ruské duo TATU, které dobývalo hitparády a diskotéky s hitem "Nas nie doginiat".


V roce 2003 se náhle objevila moldavská chlapecká skupina O-zone s hitem „Dragostea din tei“, který si získal celosvětovou oblibu.



Zajímavé je, že během Eurovision Song Contest si účastníci častěji vybírají písně v angličtině, protože jsou lépe zapamatovatelné a srozumitelné. Statisticky měly v soutěži větší šanci vyhrát písně zpívané v angličtině a vítězové měli větší šanci získat mezinárodní zakázky.



Má pak cenu zpívat anglicky? My říkáme ano a svět miluje umělce, kteří jsou poctiví ve své práci a dosahují hvězd s odhodláním a vírou ve své schopnosti.


bottom of page